آموزش فتوشاپ(جلسه اول)

اموزش فتوشاپ

فتوشاپ photoshop  به معنای نماپرداز است البته بعضی از گفته‌ها حاکی از این است که کارگاه عکس نیز به ادوبی فتوشاپ می گویند. این نرم افزار یک پردازشگر گرافیکی بوده که به وسیله شرکت ادوبی توسعه پیدا کرده است و برای ایجاد، ترکیب، ویرایش، بازسازی، رتوش، تغییرات تصاویر استفاده می گردد. وظیفه اصلی این نرم افزار تدوین و ویرایش عکس هست، با قابلیت‌های فراوانی که در این نرم افزار وجود دارد می توان در عکس ها تغییرات چشمگیری را ایجاد کرد. ادوبی فتوشاپ شناخته شده‌ترین و حرفه‌ای‌ترین نرم‌افزار گرافیکی در دنیا محسوب می شود که بسیاری از کاربران را به سمت خود جذب نموده است.

ادوبی فتوشاپ در موارد بسیاری کاربرد دارد که در اطراف ما بسیار گسترده و مشهود است برای مثال: پوسترهای تبلیغاتی، کارت ویزیت، لوگو، بنرها، سربرگ‌ها، رابط گرافیکی نرم افزارها، جلد کتاب و محیط های گرافیکی سایت‌ها تماما برای این که جذاب‌تر به نظر برسند باید توسط فتوشاپ طراحی شوند.

ادوبی فتوشاپ قابلیت نصب بر روی سیستم عامل ویندوز و مکینتاش را دارد هم‌چنین رونوشت‌های متعددی تا به این حال روی این نرم‌افزار صورت گرفته که اکنون رونوشت دهم این نرم‌افزار فوق‌العاده است. آخرین نسخه‌ای که از این نرم‌افزار منتشر گردیده ادوبی فتوشاپ سی سی 2020 است که در آوریل 2020 به دست کاربران خود رسیده است. نکته‌ی قابل توجه و جالب این‌جاست که سی سی مخفف  creative suite یعنی برنامه‌ی خلاق! یکی دیگر از قابلیت‌های خارق‌العاده ادوبی فتوشاپ امکان اضافه کردن امکانات جانبی مثل انواع افزونه‌ها است.

آموزش فتوشاپتاریخچه نرم افزار فتوشاپ

هر چیزی که شما در اطراف خود مشاهده می کنید سرنوشتی دارد ادوبی فتوشاپ هم از این قضیه مستثنی نبوده و برای خود سرگذشت عجیبی داشته که بدین شرح است، در سال 1987 فردی به نام توماس نول دانش‌آموخته دکترای رشته computer vision از اهالی میشیگان آمریکا بود. او طی یک اتفاق و با توجه به نیازی که برای ویرایش عکس‌های پایان‌نامه خود داشت دست به نوشتن برنامه‌ای تحت عنوان Display نمود. برادر توماس، جان نیز که در برنامه نویسی تبحر داشت با ارائه ایده‌هایی مثل ذخیره سازی عکس در فرمت‌های گوناگون و تاریک و روشن نمودن تصاویر به برادرش او را در نوشتن نرم‌افزار Image Pro یاری کرد. پس از نوشتن نرم افزار مذکور آن را تجاری‌سازی کردند و در نهایت در سال 1988 جان یک پیش نمایش از نرم‌افزارشان را در شرکت ادوبی به نمایش گذاشت و این اولین گام برای عرضه فتوشاپ به وسیله شرکت ادوبی شد. شایان ذکر است که نرم افزار ادوبی فتوشاپ که در فوریه 1990 میلادی به بازار عرضه شده بود به وسیله توماس نول برنامه‌نویسی شده بود.

قابلیت‌های نرم افزار فتوشاپ

اخیرا از ادوبی فتوشاپ به عنوان برترین برنامه گرافیکی و روتوش عکس یاد شده است. هر تغییر یا ادیتی که تصور کنید با نرم افزار فتوشاپ امکان پذیر است. ادوبی فتوشاپ با سایر نرم‌افزارهای ادوب برای ویرایش، ساخت انیمیشن و CD های آموزشی کاربرد دارد. فایل‌ها در فتوشاپ با پسوند PSD ذخیره می گردند ولی امکان تغییر به گزینه‌ های زیر نیز وجود دارد.

 • Image Ready
 • Illustrator
 • Premiere
 • After Effects
 • Encore DVD

مدهای رنگی که ادوبی فتوشاپ با آن‌ها سروکار دارد از قرار زیر است:

 • مد رنگیRGB مخصوص نمایشگر
 • مد رنگیLAB
 • مد رنگیCMYK مخصوص چاپ افست
 • مد رنگی سیاه و سفید
 • مد رنگیBitmap
 • مد رنگی Duotone

پر اهمیت‌ترین سایز‌ هایی که ادوبی فتوشاپ پشتیبانی می کند عبارتند از: پیکسل، سانتی متر، میلی متر و اینچ.

 

دانلود فایل PDF آموزش فتوشاپ(جلسه اول)