آموزش فتوشاپ-آشنایی با محیط برنامه

آشنایی با محیط برنامه photoshop

در قسمت های گذشته برخی از ابزارهای مهم و کارآمد ادوبی فتوشاپ را معرفی و توضیح دادیم در این قسمت سعی داریم تا شما را با محیط ادوبی فتوشاپ آشنا کنیم. طبق تصویر زیر رابط کاربری ادوبی فتوشاپ از چهار قسمت عمده تشکیل شده است:

آشنایی با محیط برنامه فتوشاپ - آموزش فتوشاپ-آشنایی با محیط برنامه

نوار منو یا Menu bar

در نوار منو مثل هر نرم افزار دیگری، گزینه هایی مانند ذخیره کردن تا ویرایش و سفارشی سازی نحوه چینش ابزارها را در درون خود دارد.

نوار منو یا Menu bar - آموزش فتوشاپ-آشنایی با محیط برنامه

نوار ابزار یا Toolbar

در سمت چپ صفحه، بخشی به نام نوار ابزار وجود دارد که تمام ابزارهای مهم ادوبی فتوشاپ را در خود جای داده است. در مورد گزینه هایی که در سمت راست خود مثلث بسیار ریزی وجود دارد که قادر خواهید بود با نگه داشتن موس بر روی گزینه مربوطه به آیکون های بیشتری دسترسی پیدا کنید. اکثر ابزارها به طراحی گرافیک مربوط هستند، پس امکان دارد در عمل، یک تازه وارد هرگز آن ها را به کار نگیرد. مواردی که به ویرایش و رتوش عکس ارتباط دارند را بعدا مفصل توضیح خواهیم داد.

نوار ابزار یا Toolbar - آموزش فتوشاپ-آشنایی با محیط برنامه

نوار گزینه ها یا Options bar

هنگامی که ابزاری را بر می گزینید نوار گزینه ها تغییر پیدا می کند تا آیکون های مرتبط با ابزار انتخاب شده را به نمایش بگذارد. این نوار در همان قسمتی قرار دارد که اندازه قلم‌ مو و سایر اشیای مرتبط را می توانید برگزینید.

پنل ها یا Panels

در سمت راست صفحه یک ستون از پنل ها وجود دارد که با دقت در این قسمت می توانید آن را ببینید. گاهی اوقات برخی از کاربران آن را پالت نیز می نامند. این ستون متشکل از پنل های اصلاح یا adjustment و لایه ها است که هر دو مورد ذکر شده برای پردازش تصویر بسیار ضروری است.

هنگامی که گزینه ای را از پنل اصلاح بر می گزینید، یک پنل جدید دیگری باز خواهد شد. این پنل جدید در حقیقت یک کادر گفت وگو است که حاوب آیکون های مختلف و اسلایدرهای گوناگونی برای ویرایش و اصلاح عکس هست. در صورتی که قصد بستن این پنل را دارید می توانید بر روی آیکون دو جهتی در بالا و سمت راست آن کلیک نمایید.

پنل ها یا Panels - آموزش فتوشاپ-آشنایی با محیط برنامه

چگونه یک ویرایش غیر تخریبی داشته باشیم؟

ادوبی فتوشاپ روش های گوناگونی را برای پشتیبانی از ویرایش غیر تخریبی عکس ها ارائه داده است که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد. در ساده ترین روش ممکن، ویرایش غیر تخریبی به این معنا است که شما هرگز فایل اصلی تصویر را ویرایش نکرده، پس فقط تغییراتی که به وجود می آورید همیشگی نیستند.

ما عکس ها را با کمک لایه ها به طور غیر تخریبی ویرایش خواهیم نمود. این کار متشکل از لایه های اصلاحی است که در آن قسمت تنظیم رنگ و تنالیته روی لایه های منفرد مستقل گذاشته می شوند که روی تصویر اصلی قرار می گیرند. روی آیکونی در پنل اصلاحی کلیک نمایید تا به صورت اتوماتیک لایه اصلاحی جدید برای شما باز شود.

چگونه یک ویرایش غیر تخریبی داشته باشیم؟ - آموزش فتوشاپ-آشنایی با محیط برنامه

هر زمانی که قصد ویرایش تصاویر را داشتید کافی است روی لایه اصلاحی دو بار کلیک نمایید هم چنین می توانید با کلیک نمودن روی گزینه چشم این لایه را مخفی و یا حذف کرد.

گاهی اوقات باید عکس را به طور مستقیم ویرایش نمایید، پس باید یک کپی اضافه از آن ایجاد کنید تا روی لایه اصلی قرار بگیرد. لایه پس زمینه همیشه متشکل از یک کپی دست نخورده از تصویر اصلی است.

در صورتی که تا به حال با لایه ها و روش کار با آن ها آشنا نشده اید در قسمت های بعد به این موضوع می پردازیم.

ویرایش غیر تخریبی یک عکس تا حدی از روش ویرایش مستقیم آن پیچیده تر است. برای آن که بتوانید اموزش بهتری را ببینید، می بایست با روش ویرایش غیر تخریبی عکس شروع کنید چراکه ویرایش مستقیم عکس روند نامناسبی برای ویرایش به حساب می آید.

باز کردن عکس

همان گونه که در هر نرم افزاری هر نوع فایلی را باز می نمایید در ادوبی فتوشاپ نیز می توانید یک عکس را به راحتی باز کنید. به این ترتیب که روی دو بار کلیک روی فایل یا راست کلیک روی آن و برگزیدن Open with یا این که می توانید مسیر File>Open را از داخل برنامه ادوبی فتوشاپ رفته و فایل مد نظر خود را باز نمایید.

هر موقع که خواستید قادر خواهید بود تا بیش از یک عکس را در این محیط باز کنید. هر تصویر در رابط ادوبی فتوشاپ در برگه مربوط به خود به نمایش در خواهد آمد.

باز کردن عکس - آموزش فتوشاپ-آشنایی با محیط برنامه

در صورتی که با تصاویر سر و کار زیادی دارید بهتر است از برنامه های اختصاصی مدیریت و نظم دهی به تصاویر بهره بگیرید.

ادوبی بریج (Adobe Bridg) گزینه بسیار کاربردی برای این منظور به حساب می آید. این برنامه با کمک یک حساب پایه و رایگان ادوب به کاربران ارائه می شود که همراه با ادوبی فتوشاپ و فتوشاپ اکسپرس فعالیت دارد.

برش دادن و تنظیم افق تصویر

اولین گامی که در مورد هر تصویر باید برداشت، برش دادن و تنظیم افق آن به حساب می آید و این کار به حفظ ترکیب بندی صحیح و هم چنین یکسان بودن عکس با خط افق کمک شایانی می نماید.

برش دادن و تنظیم افق تصویر - آموزش فتوشاپ-آشنایی با محیط برنامه

ابزار Crop را از نوار ابزار برگزینید و برای این که به طور میانبر به این عملکرد دسترسی پیدا کنید کافی است دکمه C  را بفشارید. در نوار گزینه ها، مورد Delete cropped Pixels را غیر فعال نمیایید. به این ترتین قادر خواهید بود تا عکس های خود را به طور غیر تخریبی برش دهید.

برش دادن و تنظیم افق تصویر1 - آموزش فتوشاپ-آشنایی با محیط برنامه

گیره های بالا، پایین و گوشه های کادر برش را کلیک کرده و بگیرید یا این که با کمک موس عکس را بکشید و سپس رها کنید. تا به فریم دلخواهی که قصد دارید برش دهید برسید. هم چنین در صورتی که می خواهید اندازه یا نسبت تعیین شده ای از عکس را ببرید، می توانید اعداد مربوطه را در نوار گزینه ها وارد نمایید. در نهایت برای آن که برش خود را تایید کنید کافی است کلید اینتر را بفشارید. در صورتی که قصد اصلاح مجدد فریم برش خورده را دارید می توانید دکمه C را فشار دهید و داخل عکس کلیک کنید و آن را دوباره برش دهید.

 

دانلود فایل PDF آموزش فتوشاپ-آشنایی با محیط برنامه

دیدگاه‌ها (0)

  • چند نکته قبل از ارسال دیدگاه :
  • تمامی دیدگاه ها قبل از انتشار عمومی توسط کارشناسان سایت بررسی خواهند شد.
  • دیدگاه هایی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند تایید نخواهند شد.
  • آدرس سایت ، مشخصات مدیریت و... در متن دیدگاه حذف خواهند شد.
  • دیدگاه هایی که به زبان انگلیسی باشند تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه هایی که حاوی توهین ، تهدید یا... باشند تایید نخواهند شد.